Knockando







Single Malt whisky je vyrobena výhradně ze sladového ječmene a vždy je výrobkem jednoho konkrétního lihovaru. Ačkoli se podílí na trhu jen asi jedenácti procenty, v poslední době po ní poptávka (a to i u nás) výrazně stoupá. Oblíbené jsou zejména ty "nejvíc uzené" a rašelinné sladové whisky z ostrova Islay.
Knockando pochází od řeky Spey, tedy z kraje Speyside, odkud se k fajnšmekrům dostávají whisky jemné, ovocné, delikátně vyvážené chuti. Název Knockando (čti nokando) pochází z keltského Cnockand-hu (Černý pahorek). Právě na Černém pahorku vydestiloval roku 1899 pan John Thompson svou první whisky ze sladového ječmene, vody a kvasinek. Jeho palírna používala a dosud používá ječmen, který pochází z oblasti Skotské vysočiny a který se po naklíčení suší jemným kouřem z rašeliny. Dobrou Single Malt whisky bychom ovšem nikdy nevyrobili bez kvalitní vody. Pro Knockando ji dává jedině potůček Cardnach, jenž teče nedaleko palírny. Právě vodě z Cardnachu vděčí Knockando za svou jemnost a vůni. Whisky z Černého pahorku zraje v dubových sudech. Jen v omezeném množství (to aby se nepřehlušila delikátní chuť whisky) se používají sudy po sherry (dávají Knockandu "nádech" chuti lískových oříšků a tmavší barvu). Podle britského práva musí whisky ležet v sudech nejméně tři roky, Knockando však odpočívá podstatně déle. Na rozdíl od jiných whisky se lihovina pana Thompsona neplní do lahví v předem určené době, ale čeká se, až příroda sama přivede nápoj k nejvyšší dokonalosti. Odhadnout, kdy je Knockando dokonalé, je práce velmi těžká a přísluší jen největším mistrům palířům. Ti se k lahvování rozhodnou většinou po dvanácti až patnácti letech. Na každé láhvi najdete několik údajů: především dobu, kdy byla whisky vypálena, a datum lahvování. Tak získáte přehled o tom, jak staré Knockando máte.
Palírna Knockando byla opět otevřena v roce 1904 a čtyřicet osm let později ji koupili výrobci J&B. Značná část produkce sice jde do míchaných whisky, avšak palírna má dost velkou kapacitu, a tak sladovou Knockando najdete i v obchodech. Whisky se nestáčí do lahví podle nějakého kalendářního rozvrhu, ale tehdy, když se manažer palírny domnívá, že má nejlepší chuť. Běžné stáří při lahvování je přibližně 12, 15, 18 a 21 let. K dostání je i jednadvacetiletá "Extra Old Reserve", která je někdy dokonce o něco starší. Whisky, jež tají své pravé stáří.
Aroma: kořenité, ořechové, v nose trochu štiplavé
Příchuť: lehká, peprná, čistý konec
Knockando u nás koupíte stejně jako další sladové skvosty v každém lepším obchodě s lihovinami. Vezměte si s sebou přes tisíc korun, protože cena, kterou za "maltku" zaplatíte, odpovídá její kvalitě i původu. Na nejlepší sladové whisky totiž musíme čekat osm až šestnáct let a za tento čas je třeba zaplatit. Až nápoj zakoupíte, opovažte se lít jej do limonád! Museli byste se stydět sami před sebou i svými hosty. Pijte Knockando samotné nebo jen s kostkou ledu či pramenitou vodou bez bublinek. Bohatě se vám odmění. Dobrou chuť!







Například obsah této láhve byl vypálen v roce 1984 a lahvován byl v roce 1997. Tedy celých krásných třináct let zrála tato whisky.




















Další obrázky (palírna)







Zpět